Vishay Sprague TR3E476K020C0150
Part No.:
TR3E476K020C0150
Package:
2917 (7343 Metric)
Description:
CAP TANT 47UF 10% 20V 2917
Comments
TR3E476K020C0150 Specifications
Capacitance:
47 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
20 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
150mOhm
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max):
0.170" (4.32mm)