Vishay Sprague TR3W157K020C0100
Part No.:
TR3W157K020C0100
Manufacturer:
Vishay Sprague
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
2924 (7360 Metric)
Description:
CAP TANT 150UF 10% 20V 2924
Comments
TR3W157K020C0100 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Vishay Sprague
Series:
TANTAMOUNT™, TR3
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
150 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
20 V
Type:
Molded
ESR (Equivalent Series Resistance):
100mOhm
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
Mounting Type:
Surface Mount
Size / Dimension:
0.287" L x 0.236" W (7.30mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max):
0.150" (3.80mm)