Taiwan Semiconductor Corporation TS5204CX33
Part No.:
TS5204CX33
Manufacturer:
Taiwan Semiconductor Corporation
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Description:
80MA 3.3V ULTRA LOW DROPOUT VOLT
Comments
TS5204CX33 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Series:
Package/Case:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
16V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.3V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.6V @ 80mA
Current - Output:
80mA
Current - Quiescent (Iq):
Current - Supply (Max):
3.1 mA
PSRR:
65dB (100Hz)
Control Features:
Current Limit
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)