Taiwan Semiconductor Corporation TS78L12ACY
Part No.:
TS78L12ACY
Manufacturer:
Taiwan Semiconductor Corporation
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
TO-243AA
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.TS78L12ACY.pdf
Description:
3-TERMINAL 100MA FIXED 12V VOLTA
Comments
TS78L12ACY Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Series:
Package/Case:
TO-243AA
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
35V
Voltage - Output (Min/Fixed):
12V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
1.7V @ 100mA
Current - Output:
100mA
Current - Quiescent (Iq):
6.5 mA
Current - Supply (Max):
PSRR:
42dB (120Hz)
Control Features:
Current Limit
Protection Features:
Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:
0°C ~ 150°C (TJ)