Taiwan Semiconductor Corporation TS78L15ACY
Part No.:
TS78L15ACY
Package:
TO-243AA
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.TS78L15ACY.pdf
Description:
3-TERMINAL 100MA FIXED 15V VOLTA
Comments
TS78L15ACY Specifications
Package/Case:
TO-243AA
Voltage - Input (Max):
35V
Voltage - Output (Min/Fixed):
15V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
1.7V @ 100mA
Current - Output:
100mA
Current - Quiescent (Iq):
6.6 mA
Current - Supply (Max):
PSRR:
39dB (120Hz)
Operating Temperature:
0°C ~ 150°C (TJ)