Taiwan Semiconductor Corporation TS78L24CS
Part No.:
TS78L24CS
Package:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.TS78L24CS.pdf
Description:
3-TERMINAL 100MA FIXED 24V VOLTA
Comments
TS78L24CS Specifications
Package/Case:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Voltage - Input (Max):
40V
Voltage - Output (Min/Fixed):
24V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
1.7V @ 100mA
Current - Output:
100mA
Current - Quiescent (Iq):
7 mA
Current - Supply (Max):
PSRR:
45dB (120Hz)
Operating Temperature:
0°C ~ 150°C (TJ)