Taiwan Semiconductor Corporation TS78M12CP ROG
Part No.:
TS78M12CP ROG
Manufacturer:
Taiwan Semiconductor Corporation
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Description:
IC REG LINEAR 12V 500MA TO252
Comments
TS78M12CP ROG Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Series:
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
35V
Voltage - Output (Min/Fixed):
12V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
2V @ 500mA (Typ)
Current - Output:
500mA
Current - Quiescent (Iq):
6 mA
Current - Supply (Max):
PSRR:
80dB (120Hz)
Control Features:
Current Limit
Protection Features:
Over Temperature
Operating Temperature:
0°C ~ 150°C (TJ)