E-Switch ULV8F2B11G331
Part No.:
ULV8F2B11G331
Manufacturer:
E-Switch
Category:
Pushbutton Switches
Package:
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.ULV8F2B11G331.pdf
Description:
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V
Comments
ULV8F2B11G331 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
E-Switch
Series:
ULV8
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Mounting Type:
Panel Mount, Front
Type:
Anti-Vandal, Illuminated
Circuit:
SPDT
Switch Function:
On-Mom
Current Rating (Amps):
3A (AC)
Voltage Rating - AC:
125 V
Voltage Rating - DC:
Actuator Type:
Round, Button, Flush
Actuator Marking:
Color - Actuator/Cap:
Black
Illumination Type, Color:
LED, Green
Illumination Voltage (Nominal):
3 VDC
Termination Style:
Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress Protection:
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Features:
Panel Cutout Dimensions:
Circular - 25.00mm Dia
Operating Temperature:
-20°C ~ 55°C