Intel VA87C196KD20
Part No.:
VA87C196KD20
Manufacturer:
Intel
Category:
Microcontrollers
Package:
68-BPGA
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.VA87C196KD20.pdf
Description:
16-BIT, UVPROM, 20MHZ
Comments
VA87C196KD20 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Intel
Package/Case:
68-BPGA
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Programmable:
Not Verified
Core Processor:
MCS 96
Core Size:
16-Bit
Speed:
20MHz
Connectivity:
Serial Port
Peripherals:
PWM, WDT
Number of I/O:
40
Program Memory Size:
32KB (32K x 8)
Program Memory Type:
EPROM
EEPROM Size:
RAM Size:
1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
4.5V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 8x8/10b
Oscillator Type:
External, Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C (TC)