Nuvoton Technology Corporation W78E858A40PL
Part No.:
W78E858A40PL
Manufacturer:
Nuvoton Technology Corporation
Category:
Microcontrollers
Package:
44-LCC (J-Lead)
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.W78E858A40PL.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 44PLCC
Comments
W78E858A40PL Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Nuvoton Technology Corporation
Package/Case:
44-LCC (J-Lead)
Series:
W78
Packaging:
Tube
Product Status:
Last Time Buy
Programmable:
Not Verified
Core Processor:
8052
Core Size:
8-Bit
Speed:
40MHz
Connectivity:
EBI/EMI, Serial Port
Peripherals:
POR, PWM, WDT
Number of I/O:
36
Program Memory Size:
32KB (32K x 8)
Program Memory Type:
FLASH
EEPROM Size:
RAM Size:
768 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
4.5V ~ 5.5V
Data Converters:
Oscillator Type:
Internal
Operating Temperature:
0°C ~ 70°C (TA)