Infineon Technologies XC161CJ16F40FBBKXUMA1
Part No.:
XC161CJ16F40FBBKXUMA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
Microcontrollers
Package:
144-LQFP
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.XC161CJ16F40FBBKXUMA1.pdf
Description:
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 144TQFP
Comments
XC161CJ16F40FBBKXUMA1 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Infineon Technologies
Package/Case:
144-LQFP
Series:
XC16x
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Programmable:
Not Verified
Core Processor:
C166SV2
Core Size:
16-Bit
Speed:
40MHz
Connectivity:
CANbus, EBI/EMI, I2C, SLDM, SPI, UART/USART
Peripherals:
PWM, WDT
Number of I/O:
99
Program Memory Size:
128KB (128K x 8)
Program Memory Type:
FLASH
EEPROM Size:
RAM Size:
8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2.35V ~ 2.7V
Data Converters:
A/D 12x8/10b
Oscillator Type:
Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TA)