Infineon Technologies XC164CS32F40FBBAKXQMA1
Part No.:
XC164CS32F40FBBAKXQMA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
Microcontrollers
Package:
100-LQFP
Description:
Microcontroller, 16-Bit, FLASH,
Comments
XC164CS32F40FBBAKXQMA1 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Infineon Technologies
Package/Case:
100-LQFP
Series:
XC164CS-32F
Packaging:
Tray
Product Status:
Obsolete
Programmable:
Core Processor:
C166SV2
Core Size:
16-Bit
Speed:
40MHz
Connectivity:
CANbus, EBI/EMI, SPI, UART/USART
Peripherals:
PWM, WDT
Number of I/O:
79
Program Memory Size:
256KB (256K x 8)
Program Memory Type:
FLASH
EEPROM Size:
RAM Size:
12K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
4.4V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 14x8/10b SAR
Oscillator Type:
Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TA)