Infineon Technologies XC2220U8F40VAAKXUMA1
Part No.:
XC2220U8F40VAAKXUMA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
Microcontrollers
Package:
48-VFQFN Exposed Pad
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.XC2220U8F40VAAKXUMA1.pdf
Description:
IC MCU 16/32BIT 64KB FLSH 48VQFN
Comments
XC2220U8F40VAAKXUMA1 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Infineon Technologies
Package/Case:
48-VFQFN Exposed Pad
Series:
XC22xxU
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Programmable:
Not Verified
Core Processor:
C166SV2
Core Size:
16/32-Bit
Speed:
40MHz
Connectivity:
I2C, LINbus, SPI, SSC, UART/USART, USI
Peripherals:
I2S, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
33
Program Memory Size:
64KB (64K x 8)
Program Memory Type:
FLASH
EEPROM Size:
RAM Size:
8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
3V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 10x12b
Oscillator Type:
Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TA)