Torex Semiconductor Ltd XC6201P142DR-G
Part No.:
XC6201P142DR-G
Manufacturer:
Torex Semiconductor Ltd
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
6-WFDFN Exposed Pad
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.XC6201P142DR-G.pdf
Description:
IC REG LINEAR 1.4V 250MA 6USPB
Comments
XC6201P142DR-G Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Torex Semiconductor Ltd
Series:
Package/Case:
6-WFDFN Exposed Pad
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
10V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.4V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.4V @ 200mA
Current - Output:
250mA
Current - Quiescent (Iq):
Current - Supply (Max):
PSRR:
Control Features:
Protection Features:
Over Current
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)