Torex Semiconductor Ltd XC6201P172DR-G
Part No.:
XC6201P172DR-G
Package:
6-WFDFN Exposed Pad
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.XC6201P172DR-G.pdf
Description:
IC REG LINEAR 1.7V 250MA 6USPB
Comments
XC6201P172DR-G Specifications
Package/Case:
6-WFDFN Exposed Pad
Voltage - Input (Max):
10V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.7V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.4V @ 200mA
Current - Output:
250mA
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)