Torex Semiconductor Ltd XC6201P352MR-G
Part No.:
XC6201P352MR-G
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.XC6201P352MR-G.pdf
Description:
IC REG LINEAR 3.5V 250MA SOT25
Comments
XC6201P352MR-G Specifications
Package/Case:
SC-74A, SOT-753
Voltage - Input (Max):
10V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.5V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.4V @ 200mA
Current - Output:
250mA
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)