Torex Semiconductor Ltd XC6204B33AMR-G
Part No.:
XC6204B33AMR-G
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.XC6204B33AMR-G.pdf
Description:
IC REG LINEAR 3.35V 150MA SOT25
Comments
XC6204B33AMR-G Specifications
Package/Case:
SC-74A, SOT-753
Voltage - Input (Max):
10V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.35V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.33V @ 100mA
Current - Output:
150mA
Current - Quiescent (Iq):
120 µA
Current - Supply (Max):
PSRR:
70dB (10kHz)
Control Features:
Enable
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)