Torex Semiconductor Ltd XC6209B10APR-G
Part No.:
XC6209B10APR-G
Package:
SOT-89-5/6
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.XC6209B10APR-G.pdf
Description:
IC REG LIN 1.05V 150MA SOT89-5
Comments
XC6209B10APR-G Specifications
Package/Case:
SOT-89-5/6
Voltage - Input (Max):
10V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.05V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
1.1V @ 100mA
Current - Output:
150mA
Current - Quiescent (Iq):
50 µA
Current - Supply (Max):
PSRR:
70dB (10kHz)
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)