Torex Semiconductor Ltd XC6214P442PR-G
Part No.:
XC6214P442PR-G
Package:
TO-243AA
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.XC6214P442PR-G.pdf
Description:
IC REG LINEAR 4.4V 500MA SOT89
Comments
XC6214P442PR-G Specifications
Package/Case:
TO-243AA
Product Status:
Not For New Designs
Voltage - Input (Max):
6V
Voltage - Output (Min/Fixed):
4.4V
Current - Output:
500mA
Current - Quiescent (Iq):
15 µA
Current - Supply (Max):
PSRR:
40dB (1kHz)
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)