Torex Semiconductor Ltd XC6223N3019R-G
Part No.:
XC6223N3019R-G
Manufacturer:
Torex Semiconductor Ltd
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
4-XDFN Exposed Pad
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.XC6223N3019R-G.pdf
Description:
IC REG LINEAR 3V 300MA USPQ-4B03
Comments
XC6223N3019R-G Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Torex Semiconductor Ltd
Series:
Package/Case:
4-XDFN Exposed Pad
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.305V @ 300mA
Current - Output:
300mA
Current - Quiescent (Iq):
220 µA
Current - Supply (Max):
PSRR:
80dB (1kHz)
Control Features:
Enable
Protection Features:
Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C (TA)