Torex Semiconductor Ltd XC6223N301GR-G
Part No.:
XC6223N301GR-G
Package:
4-UDFN Exposed Pad
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.XC6223N301GR-G.pdf
Description:
IC REG LINEAR 3V 300MA 4USP
Comments
XC6223N301GR-G Specifications
Package/Case:
4-UDFN Exposed Pad
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.305V @ 300mA
Current - Output:
300mA
PSRR:
80dB (1kHz)
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C (TA)