Torex Semiconductor Ltd XC6223N331PR-G
Part No.:
XC6223N331PR-G
Package:
SOT-89-5/6
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.XC6223N331PR-G.pdf
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 300MA SOT89-5
Comments
XC6223N331PR-G Specifications
Package/Case:
SOT-89-5/6
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.3V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.305V @ 300mA
Current - Output:
300mA
PSRR:
80dB (1kHz)
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C (TA)