Torex Semiconductor Ltd XC6501A2017R-G
Part No.:
XC6501A2017R-G
Manufacturer:
Torex Semiconductor Ltd
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
4-XDFN
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.XC6501A2017R-G.pdf
Description:
IC REG LINEAR 2V 200MA 4USPN
Comments
XC6501A2017R-G Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Torex Semiconductor Ltd
Series:
Package/Case:
4-XDFN
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
6V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.43V @ 200mA
Current - Output:
200mA
Current - Quiescent (Iq):
18 µA
Current - Supply (Max):
PSRR:
50dB (1kHz)
Control Features:
Enable
Protection Features:
Over Current
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)