Torex Semiconductor Ltd XC6501A201MR-G
Part No.:
XC6501A201MR-G
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.XC6501A201MR-G.pdf
Description:
IC REG LINEAR 2V 200MA SOT25
Comments
XC6501A201MR-G Specifications
Package/Case:
SC-74A, SOT-753
Voltage - Input (Max):
6V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.43V @ 200mA
Current - Output:
200mA
Current - Quiescent (Iq):
18 µA
Current - Supply (Max):
PSRR:
50dB (1kHz)
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)