Torex Semiconductor Ltd XC6501A35A7R-G
Part No.:
XC6501A35A7R-G
Package:
4-XDFN
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.XC6501A35A7R-G.pdf
Description:
IC REG LINEAR 3.55V 200MA 4USPN
Comments
XC6501A35A7R-G Specifications
Package/Case:
4-XDFN
Voltage - Input (Max):
6V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.55V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.35V @ 200mA
Current - Output:
200mA
Current - Quiescent (Iq):
21 µA
Current - Supply (Max):
PSRR:
50dB (1kHz)
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)