Torex Semiconductor Ltd XC6501P201HR-G
Part No.:
XC6501P201HR-G
Package:
2-SFN Exposed Pad
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.XC6501P201HR-G.pdf
Description:
IC REG LINEAR 2V 200MA 3USP
Comments
XC6501P201HR-G Specifications
Package/Case:
2-SFN Exposed Pad
Voltage - Input (Max):
6V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.43V @ 200mA
Current - Output:
200mA
Current - Quiescent (Iq):
18 µA
Current - Supply (Max):
PSRR:
50dB (1kHz)
Control Features:
Protection Features:
Over Current
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)