Torex Semiconductor Ltd XC6503D27AGR-G
Part No.:
XC6503D27AGR-G
Package:
4-UDFN Exposed Pad
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.XC6503D27AGR-G.pdf
Description:
IC REG LINEAR 2.75V 500MA 4USP
Comments
XC6503D27AGR-G Specifications
Package/Case:
4-UDFN Exposed Pad
Voltage - Input (Max):
6V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.75V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.27V @ 300mA
Current - Output:
500mA
PSRR:
55dB (1kHz)
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)