Torex Semiconductor Ltd XC6503D27AMR-G
Part No.:
XC6503D27AMR-G
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.XC6503D27AMR-G.pdf
Description:
IC REG LINEAR 2.75V 500MA SOT25
Comments
XC6503D27AMR-G Specifications
Package/Case:
SC-74A, SOT-753
Voltage - Input (Max):
6V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.75V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.27V @ 300mA
Current - Output:
500mA
PSRR:
55dB (1kHz)
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)