Torex Semiconductor Ltd XD6239D3016R-Q
Part No.:
XD6239D3016R-Q
Manufacturer:
Torex Semiconductor Ltd
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
4-UDFN Exposed Pad
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.XD6239D3016R-Q.pdf
Description:
IC REG LINEAR 3.0V 300MA
Comments
XD6239D3016R-Q Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Torex Semiconductor Ltd
Series:
XD6239
Package/Case:
4-UDFN Exposed Pad
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
6V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.39V @ 300mA
Current - Output:
300mA
Current - Quiescent (Iq):
355 µA
Current - Supply (Max):
PSRR:
75dB (1kHz)
Control Features:
Current Limit, Enable
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TA)