Torex Semiconductor Ltd XD6239H301MR-Q
Part No.:
XD6239H301MR-Q
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.XD6239H301MR-Q.pdf
Description:
IC REG LINEAR 3.0V 300MA
Comments
XD6239H301MR-Q Specifications
Package/Case:
SC-74A, SOT-753
Voltage - Input (Max):
6V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.39V @ 300mA
Current - Output:
300mA
PSRR:
75dB (1kHz)
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TA)