NKK Switches YB15WRKG01/U-1F24-JF
Part No.:
YB15WRKG01/U-1F24-JF
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.YB15WRKG01/U-1F24-JF.pdf
Description:
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V
Comments
YB15WRKG01/U-1F24-JF Specifications
Mounting Type:
Panel Mount, Front
Type:
Standard, Illuminated
Switch Function:
On-Mom
Current Rating (Amps):
0.4VA (AC/DC)
Voltage Rating - AC:
28 V
Voltage Rating - DC:
28 V
Actuator Type:
Rectangular, Button
Color - Actuator/Cap:
Clear (Green Filter/Diffuser)
Illumination Type, Color:
LED, Green
Illumination Voltage (Nominal):
24 VDC
Termination Style:
Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress Protection:
IP65 - Dust Tight, Water Resistant
Panel Cutout Dimensions:
Circular - 16.00mm Dia
Operating Temperature:
-25°C ~ 50°C