NKK Switches YB16KKG01-1CF12-JB
Part No.:
YB16KKG01-1CF12-JB
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.YB16KKG01-1CF12-JB.pdf
Description:
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V
Comments
YB16KKG01-1CF12-JB Specifications
Product Status:
Last Time Buy
Mounting Type:
Panel Mount, Snap-In
Type:
Standard, Illuminated
Switch Function:
On-On
Current Rating (Amps):
0.4VA (AC/DC)
Voltage Rating - AC:
28 V
Voltage Rating - DC:
28 V
Actuator Type:
Square, Button
Color - Actuator/Cap:
Clear (White Filter/Diffuser)
Illumination Type, Color:
LED, Green/Red
Illumination Voltage (Nominal):
12 VDC
Termination Style:
Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Panel Cutout Dimensions:
Circular - 16.00mm Dia
Operating Temperature:
-25°C ~ 50°C