NKK Switches YB16MKW01-FB
Part No.:
YB16MKW01-FB
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.YB16MKW01-FB.pdf
Description:
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V
Comments
YB16MKW01-FB Specifications
Packaging:
Tray
Mounting Type:
Panel Mount, Snap-In
Type:
Standard
Switch Function:
On-On
Current Rating (Amps):
3A (AC/DC)
Voltage Rating - AC:
125 V
Voltage Rating - DC:
30 V
Actuator Type:
Round, Button
Color - Actuator/Cap:
Green (White Filter/Diffuser)
Termination Style:
Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Panel Cutout Dimensions:
Circular - 16.00mm Dia
Operating Temperature:
-25°C ~ 70°C