NKK Switches YB16SKW03-5D-JB
Part No.:
YB16SKW03-5D-JB
Package:
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.YB16SKW03-5D-JB.pdf
Description:
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V
Comments
YB16SKW03-5D-JB Specifications
Product Status:
Active
Switch Function:
On-On
Current Rating (Amps):
3A (AC/DC)
Voltage Rating - AC:
125 V
Voltage Rating - DC:
30 V
Actuator Type:
Square, Button
Color - Actuator/Cap:
Clear (White Filter/Diffuser)
Illumination Type, Color:
LED, Amber
Illumination Voltage (Nominal):
2 VDC
Termination Style:
PC Pin
Panel Cutout Dimensions:
Circular - 16.00mm Dia
Operating Temperature:
-25°C ~ 50°C