NKK Switches YB16WCKG01-5D-JB
Part No.:
YB16WCKG01-5D-JB
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.YB16WCKG01-5D-JB.pdf
Description:
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V
Comments
YB16WCKG01-5D-JB Specifications
Product Status:
Active
Current Rating (Amps):
0.4VA (AC/DC)
Voltage Rating - AC:
28 V
Voltage Rating - DC:
28 V
Illumination Type, Color:
LED, Amber
Illumination Voltage (Nominal):
2 VDC
Termination Style:
Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Panel Cutout Dimensions:
Circular - 16.00mm Dia
Operating Temperature:
-25°C ~ 50°C