NKK Switches YB16WCKW01-1D02-JA
Part No.:
YB16WCKW01-1D02-JA
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.YB16WCKW01-1D02-JA.pdf
Description:
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V
Comments
YB16WCKW01-1D02-JA Specifications
Product Status:
Last Time Buy
Current Rating (Amps):
3A (AC/DC)
Voltage Rating - AC:
125 V
Voltage Rating - DC:
30 V
Color - Actuator/Cap:
Clear (Black Filter/Diffuser)
Illumination Type, Color:
LED, Amber
Illumination Voltage (Nominal):
2 VDC
Termination Style:
Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Panel Cutout Dimensions:
Circular - 16.00mm Dia
Operating Temperature:
-25°C ~ 50°C