NKK Switches YB25WCKW01-12-CB
Part No.:
YB25WCKW01-12-CB
Manufacturer:
NKK Switches
Category:
Pushbutton Switches
Package:
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.YB25WCKW01-12-CB.pdf
Description:
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V
Comments
YB25WCKW01-12-CB Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
NKK Switches
Series:
YB
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Mounting Type:
Panel Mount, Front
Type:
Standard, Illuminated
Circuit:
DPDT
Switch Function:
On-Mom
Current Rating (Amps):
3A (AC/DC)
Voltage Rating - AC:
125 V
Voltage Rating - DC:
30 V
Actuator Type:
Round, Button
Actuator Marking:
No Marking
Color - Actuator/Cap:
Red (White Filter/Diffuser)
Illumination Type, Color:
Incandescent, Red
Illumination Voltage (Nominal):
12 VAC
Termination Style:
Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress Protection:
IP65 - Dust Tight, Water Resistant
Features:
Voltage Reduction Lighting
Panel Cutout Dimensions:
Circular - 16.00mm Dia
Operating Temperature:
-25°C ~ 50°C