Intel YW87C196KC20
Part No.:
YW87C196KC20
Manufacturer:
Intel
Category:
Microcontrollers
Package:
80-QFP
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.YW87C196KC20.pdf
Description:
IC MCU 16BIT 16KB OTP
Shipping
Inventory:127
Comments
YW87C196KC20 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Intel
Package/Case:
80-QFP
Series:
87C
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Programmable:
Not Verified
Core Processor:
MCS 96
Core Size:
16-Bit
Speed:
20MHz
Connectivity:
SIO
Peripherals:
PWM, WDT
Number of I/O:
40
Program Memory Size:
16KB (16K x 8)
Program Memory Type:
OTP
EEPROM Size:
RAM Size:
488 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
4.5V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 8x10b
Oscillator Type:
External
Operating Temperature:
0°C ~ 70°C (TA)