Zilog Z8F2421AN020EG
Part No.:
Z8F2421AN020EG
Manufacturer:
Zilog
Category:
Microcontrollers
Package:
44-LQFP
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.Z8F2421AN020EG.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 24KB FLASH 44QFP
Comments
Z8F2421AN020EG Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Zilog
Package/Case:
44-LQFP
Series:
Encore!® XP®
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Programmable:
Verified
Core Processor:
eZ8
Core Size:
8-Bit
Speed:
20MHz
Connectivity:
I2C, IrDA, SPI, UART/USART
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
31
Program Memory Size:
24KB (24K x 8)
Program Memory Type:
FLASH
EEPROM Size:
RAM Size:
2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
3V ~ 3.6V
Data Converters:
A/D 8x10b
Oscillator Type:
Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C (TA)