Zilog Z8F4822VS020SC
Part No.:
Z8F4822VS020SC
Manufacturer:
Zilog
Category:
Microcontrollers
Package:
68-LCC (J-Lead)
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.Z8F4822VS020SC.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 48KB FLASH 68PLCC
Comments
Z8F4822VS020SC Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Zilog
Package/Case:
68-LCC (J-Lead)
Series:
Encore!® XP®
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
Programmable:
Not Verified
Core Processor:
eZ8
Core Size:
8-Bit
Speed:
20MHz
Connectivity:
I2C, IrDA, SPI, UART/USART
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
46
Program Memory Size:
48KB (48K x 8)
Program Memory Type:
FLASH
EEPROM Size:
RAM Size:
4K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
3V ~ 3.6V
Data Converters:
A/D 12x10b
Oscillator Type:
Internal
Operating Temperature:
0°C ~ 70°C (TA)