Diodes Incorporated ZLDO1117QK12TC
Part No.:
ZLDO1117QK12TC
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.ZLDO1117QK12TC.pdf
Description:
LDO BJT HICURR TO252 T&R 2.5K
Comments
ZLDO1117QK12TC Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Series:
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
18V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.2V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
1.35V @ 1A
Current - Output:
1A
Current - Quiescent (Iq):
5 mA
Current - Supply (Max):
PSRR:
80dB (120Hz)
Control Features:
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)